fallback

Фокусът на Тръмп върху растежа помага на средния американец

Демократите на Обама говореха за неравенството вместо за растежа и резултатът бе по-малко растеж и повече неравенство

13:06 | 17.07.19 г. 10
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Съдейки по предизборния дебат от преди две седмици, кандидатите за президент от Демократическата партия гледат на Америка като на дикенсов кошмар относно неравенството. Сега е най-доброто време за милионерите и милиардерите и най-лошото за всички останали.

Приятели, време е да се събудим от икономиката на Обама и да признаем колко много американци преуспяват в резултат на икономическия растеж и силния пазар на труда след регулаторните промени през 2017 г., пише Wall Street Journal.

 „За кого реално работи икономиката? Тя носи ползи за все по-малък процент от хората на върха”, възкликна по време на дебата сенаторът от Масачусетс Елизабет Уорън. „Когато имаме правителство и икономика, които са от полза за тези с парите и не за всички останали, това е чиста корупция”, каза тя.

Сенаторът Кори Букър от Ню Джърси се оплака, че „живея в цветнокожа общност с ниски доходи. Виждам всеки божи ден, че тази икономика не работи за средния американец.” Сенаторът Камала Харис от Калифорния добави: „Когато попитате администрацията как измерва качеството на икономиката, те сочат данните за безработицата.”

Значи данните за заетостта са фейк нюз? Едва ли. Реалността е, че заплатите на най-ниско квалифицираните работници растат с най-бързото си темпо от десетилетие, а безработицата сред най-ниско образованите хора и малцинствата е близо до рекордно дъно. Демократите искат американците да повярват на измислиците им, отколкото на това, което виждат с очите си.

Пресата през тази седмица отбеляза, че икономическата експанзия е достигнала десетата си година - най-дългата в историята. Но се игнорира фактът, че последните две години бяха много по-различни от първите осем като икономически политики и резултати. Достатъчно дълго сме в ерата на Тръмп, за да проследим разликите.

Да започнем с твърденията на Букър, че малцинствата са изоставени. Наистина ли? Безработицата при чернокожите е 6,2%, което е само с 2,9 проценти пункта повече от тази при белите, докато преди рецесията от 2008 г. тази разлика беше 4,6 пункта.

Откакто Обама напусна Белия дом близо милион повече черни и два милиона повече латиноси са заети, като малцинствата отговарят за повече от половината работни места, създадени по времето на Тръмп. Безработицата сред черните жени се колебае около 5% през последните шест месеца - най-ниската от 1972 г. насам. Безработицата при абсолвентите пък е само 3,5%.

Но какво да кажем за твърдението на сенатора Харис, че хората съчетават няколко работи, за да свържат двата края? Всъщност само около 5% от американците работят на повече от едно място, като тази норма е относително стабилна от 2010 г. насам. В действителност сега има 1,3 млн. американци по-малко, които работят почасово по икономически причини, отколкото в края на мандата на Обама.

По-затегнатият пазар на труда вдига заплащането на средния американец. За работниците в промишлеността то се повишава с 2,8% годишно по времето на Тръмп, спрямо 1,9% през втория мандат на Обама, като особено силен е ръстът в Пенсилвания, Мичиган и Индиана.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 13:51 | 14.09.22 г.
fallback